Időpontfoglalás

Fogszabályozás

A fogszabályozás célja nemcsak a szabályos és esztétikus fogsor kialakítása, hanem a felső és alsó állcsont egymáshoz viszonyított helyzetének megfelelő beállítása, a rágófunkció korrigálása is. A fogak sorba rendezése és a megfelelő harapási viszonyok kialakítása nem csupán a rágást teszi könnyebbé, hanem későbbi problémák kialakulását is megelőzi.

A torlódott fogazat következtében:

  • a fogak tartószerkezete könnyebben meggyengül
  • a fogak könnyeben szuvasodnak, ugyanis tisztításuk nehezített
  • állkapocsízület túlterhelődhet, a nem megfelelő harapás következtében

Rendelőnkben gyermek illetve felnőtt fogszabályozásra is lehetőség van.

A fogszabályozás eszközei

Kivehető készülékek

A kivehető készülékkel megpróbáljuk az állcsontok növekedését a megfelelő irányba befolyásolni, ezzel helyet biztosítunk a maradófogak előtöréséhez, vezetjük a fogváltást.

Tévhit, hogy meg kell várni az összes maradófog előtörését. A kivehető készülékek főleg az állcsontokra hatnak, úgymond előkezelést végzünk a rögzített készülékek előtt. Használatával elkerülhető lehet a későbbi fogeltávolítás, segítségül szolgál a rossz szokások (ujjszopás, nyelvlökéses nyelés) elhagyásában, a későbbi rögzített készülékes kezelés idejét csökkenthetjük velük. A kezelés kezdete: 6-10 éves kor.

Rögzített készülékek

A rögzített készülékkel történik a fogak sorba állítása, illetve különböző kiegészítő eszközökkel az állcsontok egymáshoz viszonyított helyzetének beállítása.

A kezelés kezdete: egyénfüggő, felső korhatár nincs, bármely életkorban lehetőség van a fogak mozgatására, ha a körülvevő csontok, az íny és a tartószerkezet állapota lehetővé teszi azt.

Kezelési idő általában 1,5-2 év.

Miután lekerül a rögzített készülék, helyben tartó, úgynevezett retenciós készülékre van szükség, az elért eredmény megőrzése érdekében.

Fogszabályozás menete:

  • Személyes konzultáció – lenyomatvétel, fotódokumentáció, szükséges röntgenfelvételek elkészítése
  • Kezelési terv megbeszélése – megfelelő készülék kiválasztása
  • Kezelés megkezdése – kivehető készülék átadása/rögzített fogszabályzó felragasztása
  • Rendszeres kontroll, készülék aktiválása
  • Készülék levétele – ezután következik a retenciós fázis az eredmény megőrzése érdekében
  • Időszakos kontroll vizsgálat